Magyarországon a tüdőbeteg-gondozók 300 ezer asztmás beteget tartanak számon. Az utóbbi években évente 15-20 ezer új esetet diagnosztizáltak.
A külső tényezők szerepe
Az asztmás betegek légútjai krónikus gyulladásban vannak, emiatt az ő esetükben a külső környezeti tényezők, mint a szennyezett levegő, pollenek vagy hőmérséklet változások, sokkal intenzívebben befolyásolják az egészségi állapotot. A gyulladt légutak védelmi képessége gyengébb, így az asztmások nagyobb eséllyel kapnak el vírusos vagy bakteriális fertőzéseket, amelyek súlyosabb lefolyásúak lehetnek. Ezek a fertőzések nemcsak gyakrabban idézhetnek elő asztmás rohamokat, hanem hosszabb távon ronthatják a beteg állapotát.
A tünetek kezelése
Az asztmás betegek 90-95 százaléka képes teljes értékű életet élni, ha betartják a megfelelő gyógyszeres kezelést, elkerülik a dohányzást, ügyelnek a testsúlyukra, rendszeresen mozognak, és kerülik az allergéneket. Fontos azonban, hogy ne csak a rohamoldó készítményeket használják, hanem a hosszú távú gyulladáscsökkentő és megelőző gyógyszereket is, mivel ezek segítségével lehet fenntartani a légutak stabil állapotát. A folyamatos terápia kiemelkedően lényeges, mert csak így lehet hatékonyan csökkenteni a krónikus gyulladást és megelőzni a súlyosabb tünetek kialakulását.
Az asztma súlyosabb formája a betegek 5-10 százalékánál fordul elő. Ebben az esetben még a legkörültekintőbb kezelés mellett sem mindig lehetséges a tünetek teljes megszüntetése. Ezek a betegek gyakran szenvednek visszatérő rohamoktól és tartós légúti problémáktól, ami jelentősen rontja az életminőségüket. Magyarországon körülbelül 15-30 ezer ember szenved állandó panaszoktól és folyamatosan romló egészségi állapottól. Az ilyen panaszok között szerepel a mellkasi szorítás, a fizikai megterhelés, például lépcsőzés közbeni légszomj, sípoló légzés, fulladásérzet, és az éjszakai köhögés. Az asztmás rohamok rendkívül súlyosak lehetnek, és akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek.
Az asztma eltérő súlyossággal jelentkezhet
Gyermekeknél az asztma a leggyakoribb krónikus betegség, és bár sokan kinövik, a betegség felnőttkorban újra jelentkezhet. Az asztma jellemzően változó lefolyású, és előfordulhatnak hosszabb tünetmentes időszakok, amelyek akár évekig is eltarthatnak. Ilyenkor a betegek gyakran úgy érzik, hogy meggyógyultak, de fontos, hogy a gyógyszeres kezelést továbbra is folytassák, még a tünetmentes időszakokban is, a visszaesés megelőzése érdekében.
Kilátások a 2025-ös évre
Az asztma a világ egyik leggyakoribb betegsége. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikái szerint jelenleg mintegy 300 millió embert érint világszerte, és a jövőbeni előrejelzések alapján 2025-re további 100 millió új eset várható.