Amikor gyerek voltam, volt egy nagymamám akinek egy asztma kocsija volt. Mindig azt mondta, hogy nem kap levegőt és télen is nyitott ablaknál aludt. Persze ekkor még nem tudtam ezt mit jelent és természetesen nem volt ennyi lehetőség a légzés javítására. Nem tudtam mi az asztma, vagy mi a COPD.
Ma már tudom. Az asztma fő jelei lehetnek: száraz vagy a váladékos köhögés éjszakai köhögés sípoló légzés mellkas feszülése nehézlégzés a panaszok éjszaka erősödnek .
A COPD fő jelei lehetnek: krónikus köhögés nehéz légzés légszomj váladék felköhögés zihálás krákogás gyakori légúti fertőzések Bár a tűnetek különböznek, de mégis vanak esetek, mikor össze téveszthetőek a jelek. A különbség viszont az, hogy míg az asztmás megbetegedés rohamokkal jelentkezik, gyógyszerekkel küzdhetünk ellene és a tüdő akár normálisan is működhet. Addig a COPD betegeknél sajnos ez nem így működik. Az ő esetükben a tüdőállomány maradandó vagy tartús pusztulása jelentkezik.
A COPD tűnetei minden terhelés esetén jelentkeznek. A terhelés mérdékétől függetlenül. Ennek tudatában mégis azt is kilehet jelenteni, hogy kis hazánkban van a legtöbb COPD megbetegedés. Általában a betegség 40 év felett jelentkezik és elsőkörben a dohányosokat súlytja. A dohányzók 15%-ánál jelentkezik valamilyen formában a betegség. A lakosságnak 4-7% érinti, súlyos formában pedig 0,5% – ánál alakul ki. Az orvoslás napról napra fejlődik, de a COPD betegségre még nincs gyógymód. A betegeknek a tüdőszövete visszafordíthatatlanul károsodtak.
A COPD kezelése során az orvosok igyekszenek megállítani a tüdőnek további romlását. Fontos azonban az, hogy a betegség megállapítása után a beteg azonnal hagyja el a dohányzást és mninden káros szenvedéjét. A COPD kezelése függ a nbetegség előre haladotságától. Legrosszabb esetben műtétes kezeléssel avatkoznak be. Leggyakoribb klezelés az oxigénterápia és a inhalációs szteroidokkal történik. Fontos, hogy teljes életmód váltás ajánlott. A COPD betegség 1-4-ig terjedő skálán mozog, a vizsgálatok során ez alapján mérik a betegség stádiumát.
A beteg élettartalma függ a COPD stádiumától, más betegségek állnak-e még fent és persze az életmód váltásól is. COPD betegeknél sokkal jobb eredménnyel kecsegtet ha a diagnosztizálás után valóban a beteg arra törekszik, hogy a tűdő ne károsodjon tovább. Sokat javíthat a helyes légzés megtanulássa amit légzés tréningek és az Airofittel tud elsajátítani.
“A légzésünk olyan, mint egy barométer, mely a külső és belső világunk változásait méri.” Eline Snel