Mit tegyünk, ha túllélegzünk?

helyes légzés, kilégzés, tüdőkapacitás növelésIntelligens-légzésterápia-azegészségedért

Légzésünk során oxigént lélegzünk be és az anyagcsere során keletkezett szén-dioxidot lélegezzük ki. Amikor nyugodtak és kiegyensúlyozottak vagyunk, akkor ez a folyamat egyensúlyban van.

Mi történik, ha a légzési folyamat egyensúlya felborul?

Amikor valaki hiperventillál, akkor túllélegzik. A szapora légzés során több levegő jut a tüdőbe, mint amennyire szüksége van a szervezetünknek. Ilyenkor a légzési gázok egyensúlya felborul és túl sok szén-dioxid jut ki a tüdőből. Ha túlságosan alacsony a szén-dioxid szintünk, akkor a vér PH-ja megváltozik, amely szédüléshez, zsibbadáshoz, extrém esetben eszméletvesztéshez vezethet. Kezdetben, illetve enyhébb lefolyás során az ujjak, az ajak és az alsó végtagok zsibbadását érezzük, súlyos esetben akár gégegörcs is bekövetkezhet.

Mi a teendő hiperventilláció esetén?

A szapora légzés kialakulásának okai lehetnek lelki folyamatok, szorongás, pánikzavar, vagy érzelmi stressz. Ezeknek a tüneteként kialakult hiperventilláció megnyugtatással, légzésvezényléssel csillapítható, vagy akár meg is szüntethető.

Légzőgyakorlatok a szapora légzés kezelésére

  • Tüdőtágító légzés

Ebben a gyakorlatban a hasizom és az alhasi terület aktívan vesz részt.

  1. Ülj kényelmesen, a vállaidat engedd le, ne feszüljenek, legyen laza a nyakad is!
  2. Az egyik kezed tedd a mellkasodra, a másikat közvetlenül a bordaív alá, így érezni fogod a rekeszizom mozgását légzés közben!
  3. Lélegezz mélyen az orrodon keresztül
  4. Kicsit feszítsd meg a hasizmod, miközben összeszorított ajkakon keresztül végzed a kilégzést. A kilégzés legyen lassú, tartson tovább, mint a belégzés.

Ismételd meg a gyakorlatot 5-10-szer egymás után.

  • Háromlépéses légzés

Ez a gyakorlat abban segít, hogy lenyugtasd a tested és eltávolítsd a fejedből a zavaró gondolatokat. Nagyon jó stresszkezelő módszer.

  1. Ülj kényelmes pozícióban és csukd be a szemed!
  2. Lélegezz be az orrodon 3-ig számolva magadban!
  3. Tartsd bent a levegőt 3-ig számolva!
  4. Fújd ki a levegőt a szádon 3-ig számolva!

Ismételd meg a gyakorlatot többször, egymás után!

A légzés tudatosításának fontossága

A hipervetilláció egy kezelhető jelenség, melynek tüneteit tudatos légzési gyakorlatokkal minimalizálni tudjuk.

A légzésünk állandó mentőövet jelent számunkra. A nehéz, stresszes, feszültebb helyzetekben és a pánik tüneteinek a leküzdésében már azzal sokat segítünk magunkon, ha a figyelmünket a légzésünkre irányítjuk.

Az Airofit légzéstréner használatával csökken a légzés gyakorisága és a pulzusszámod is. Az eszköz használatával beidegződötté válik a mély és könnyű légzés, amely segítségedre lesz a hiperventilláció megelőzésében és ha szükséges, a kezelésében is.